PC-16-55B55-ND
5S-PC-16-55B55-ND
PC-16-55B55-ND
Pulse Electronics Corporation
Product Description
| Series: | 0 |
| Type: | Active |
| Voltage - Primary: | Laminated Core |
| Voltage - Secondary (Full Load): | 115V |
| Current - Output (Max): | Parallel 8V |
| Primary Winding(s): | Series 16V |
| Secondary Winding(s): | Parallel 110mA |
| Center Tap: | Series 55mA |
| Power - Max: | Single |
| Mounting Type: | Dual |
| Termination Style: | No |
| Size / Dimension: | 1 VA |
| Height - Seated (Max): | Through Hole |
| Voltage - Isolation: | PC Pin |
| Weight: | 25.40mm L x 34.93mm W |
| Other: | 21.08mm,1500Vrms,0.157 lb (71.21g), |