DST3-56B33-ND
5S-DST3-56B33-ND
DST3-56B33-ND
Pulse Electronics Corporation
Product Description
| Series: | 0 |
| Type: | Active |
| Voltage - Primary: | Laminated Core |
| Voltage - Secondary (Full Load): | 115V |
| Current - Output (Max): | 230V |
| Primary Winding(s): | Parallel 28V |
| Secondary Winding(s): | Series 56V |
| Center Tap: | Parallel 90mA |
| Power - Max: | Series 45mA |
| Mounting Type: | Dual |
| Termination Style: | Dual |
| Size / Dimension: | No |
| Height - Seated (Max): | 2.4 VA |
| Voltage - Isolation: | Through Hole |
| Weight: | PC Pin |
| Other: | 35.05mm L x 28.70mm W,30.23mm,2500Vrms,0.25 lb (113.4g) |