DP241-6-120A40-ND
5S-DP241-6-120A40-ND
DP241-6-120A40-ND
Pulse Electronics Corporation
Product Description
| Series: | 0 |
| Type: | Active |
| Voltage - Primary: | Laminated Core |
| Voltage - Secondary (Full Load): | 115V |
| Current - Output (Max): | 230V |
| Primary Winding(s): | 120V |
| Secondary Winding(s): | 250mA |
| Center Tap: | Dual |
| Power - Max: | Single |
| Mounting Type: | Yes |
| Termination Style: | 30 VA |
| Size / Dimension: | Chassis Mount |
| Height - Seated (Max): | Solder |
| Voltage - Isolation: | Quick Connect |
| Weight: | 82.55mm L x 49.28mm W |
| Other: | 42.93mm,2500Vrms,1.1 lbs (499g), |