14A-56-16B18
5S-14A-56-16B18
14A-56-16B18
| Type: | Laminated Core |
| Voltage - Primary: | 115V |
| Voltage - Secondary (Full Load): | 230V |
| Current - Output (Max): | Parallel 8V |
| Primary Winding(s): | Series 16V |
| Secondary Winding(s): | Parallel 7A |
| Center Tap: | Series 3.5A |
| Weight: | PC Pin |
| Other: | 76.20mm L x 63.50mm W,46.02mm,-,1.7 lbs (771.1g) |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors