1182V40P
5S-1182V40P
1182V40P
TRANSFORMER TOROIDAL POWER
Product Description
| Series: | 1182 |
| Type: | Toroidal |
| Voltage - Primary: | 117V |
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 40V |
| Current - Output (Max): | Series 80V |
| Primary Winding(s): | Parallel 37.5A |
| Secondary Winding(s): | Series 18.8A |
| Center Tap: | Dual |
| Power - Max: | Dual |
| Mounting Type: | Yes |
| Termination Style: | 1500 VA |
| Size / Dimension: | Chassis Mount |
| Height - Seated (Max): | Wire Leads |
| Voltage - Isolation: | - |
| Weight: | - |
| Other: | 4000Vrms,24 lbs (10.9kg),, |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors