LT-1514-630-024
5S-LT-1514-630-024
LT-1514-630-024
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V
| Switch Function: | On-Off |
| Current Rating: | 15A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Actuator Type: | Standard Round |
| Actuator Length: | 18.16mm |
| Illumination: | Illuminated |
| Illumination Type: | Incandescent |
| Color: | Green |
| Illumination Voltage (Nominal): | 24 VAC |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 12.70mm Dia |