100SP1K1B25M1QEH
5S-100SP1K1B25M1QEH
100SP1K1B25M1QEH
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 100 |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-On |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Actuator Type: | Locking Lever |
| Actuator Length: | 14.40mm |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Illumination Type: | - |
| Color: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | Panel Mount |
| Mounting Type: | Solder Lug |
| Termination Style: | Circular - 6.35mm Dia |
| Panel Cutout Dimensions: | 1/4/1940 |
| Bushing Thread: | - |
| Ingress Protection: | Epoxy Sealed Terminals |
| Features: | |
| Other: | , |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors