PICOD400AKLS2
5S-PICOD400AKLS2
PICOD400AKLS2
SWITCH THUMB SPDT 0.1A 40V
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | PICOD |
| Output Code: | SPDT |
| Read Out: | +/- |
| Number of Sections: | 1 |
| Display Characters - Height: | 0.122 (3.10mm) |
| Actuator Type: | Pushwheel |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.1A @ 40VAC/DC |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Snap-In |
| End Caps: | PC Pin |
| Section Width: | Sold Separately |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.300 (7.62mm) |