84210M02CNNS0.1
5S-84210M02CNNS0.1
84210M02CNNS0.1
SWITCH THUMB BCD 0.1A 250V/50V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 84210 |
| Output Code: | BCD |
| Read Out: | 0 ~ 1 |
| Number of Sections: | 1 |
| Display Characters - Height: | 0.180 (4.57mm) |
| Actuator Type: | Thumbwheel |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.1A @ 250VAC/50VDC |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Gold |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Snap-In |
| End Caps: | Card Edge/Solder Pad |
| Section Width: | Sold Separately |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.315 (8.00mm) |