3P1230002
5S-3P1230002
3P1230002
SWITCH THUMB BCD COMP 0.1A 30V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 3P |
| Output Code: | BCD Complement |
| Read Out: | 0 ~ 9 |
| Number of Sections: | 1 |
| Display Characters - Height: | - |
| Actuator Type: | Pushwheel |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.1A @ 30VDC |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Snap-In |
| End Caps: | Card Edge/Solder Pad |
| Section Width: | Included |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.300 (7.62mm) |
| Features: | Rectangular - 22.50mm x 11.32mm |
| Other: | Dust Lens,,, |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)