Home All Products Switches Tactile SwitchesE-Switch TL3340AF160QG
TL3340AF160QG
5S-TL3340AF160QG
TL3340AF160QG
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TL3340
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Standard
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB:Right Angle
Vertical:-
Actuator Length:3.40mm
Right Angle:Side Actuated
Actuator Orientation:Gull Wing
Termination Style:4.00mm x 3.30mm