EVQ-QXM02W
5S-EVQ-QXM02W
EVQ-QXM02W
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | EVQQX |
| Circuit: | SPST-NO |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.02A @ 15VDC |
| Actuator Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Actuator Height off PCB: | 2.50mm |
| Vertical: | - |
| Actuator Length: | Top Actuated |
| Right Angle: | J Lead |
| Actuator Orientation: | 6.20mm x 6.20mm |