Home All Products Switches Tactile SwitchesPanasonic Electronic Components EVQ-QWK02W
EVQ-QWK02W
5S-EVQ-QWK02W
EVQ-QWK02W
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:EVQQW
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.02A @ 15VDC
Actuator Type:Standard
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB:2.50mm
Vertical:-
Actuator Length:Top Actuated
Right Angle:J Lead
Actuator Orientation:6.20mm x 6.20mm