EVQ-P2P02M
5S-EVQ-P2P02M
EVQ-P2P02M
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | EVQP2 |
| Circuit: | SPST-NO |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.02A @ 15VDC |
| Actuator Type: | Rectangular Button |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Actuator Height off PCB: | 2.10mm |
| Vertical: | - |
| Actuator Length: | Top Actuated |
| Right Angle: | J Lead |
| Actuator Orientation: | 4.70mm x 3.50mm |