EVP-AFFG65
5S-EVP-AFFG65
EVP-AFFG65
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.02A @ 15VDC |
| Actuator Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Actuator Height off PCB: | 0.65mm |
| Right Angle: | J Lead |
| Actuator Orientation: | 3.00mm x 2.60mm |