Home All Products Switches Tactile SwitchesGrayhill Inc. 95C12C3GWRT
95C12C3GWRT
5S-95C12C3GWRT
95C12C3GWRT
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:95C
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Plunger for Cap
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB:7.29mm
Vertical:-
Actuator Length:Top Actuated
Right Angle:Gull Wing
Actuator Orientation:12.00mm x 12.00mm
Termination Style:Non-Illuminated
Outline:-
Illumination:-
Illumination Type:160gf
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):Tactile Feedback
Other:,,,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut