Home All Products Switches Tactile SwitchesGrayhill Inc. 95C12B4T
95C12B4T
5S-95C12B4T
95C12B4T
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Description
Packaging:Bulk
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Standard
Mounting Type:Through Hole
Actuator Height off PCB:8.51mm
Vertical:-
Actuator Length:Top Actuated
Right Angle:PC Pin
Actuator Orientation:12.00mm x 12.00mm
Illumination:-
Illumination Type:260gf
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut