Home All Products Switches Tactile SwitchesGrayhill Inc. 95C06D4GWRT
95C06D4GWRT
5S-95C06D4GWRT
95C06D4GWRT
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:95C
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Standard
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB:9.50mm
Vertical:-
Actuator Length:Top Actuated
Right Angle:Gull Wing
Actuator Orientation:6.20mm x 6.20mm
Termination Style:Non-Illuminated
Outline:-
Illumination:-
Illumination Type:260gf
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):Tactile Feedback
Other:,,,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut