Home All Products Switches Tactile SwitchesBourns Inc. 7914G-1-024E
7914G-1-024E
5S-7914G-1-024E
7914G-1-024E
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:7914
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.1A @ 16VAC/DC
Actuator Type:Flush
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB:2.62mm
Vertical:-
Actuator Length:Top Actuated
Right Angle:Gull Wing
Actuator Orientation:5.00mm x 5.00mm
Termination Style:Non-Illuminated
Outline:-
Illumination:-
Illumination Type:300gf
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Other:,,,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • In stock
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 6 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line)
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 71-406647-06S
  • Amphenol
  • 6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Coupling Nut
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • TE Connectivity
  • 16 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 16 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line) Backshell
  • 14 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 6 (Power) Position Circular Connector Cap Housing Free Hanging (In-Line)
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 37 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell