Home All Products Switches Tactile SwitchesCTS Electrocomponents 225AJ1SAARG
225AJ1SAARG
5S-225AJ1SAARG
225AJ1SAARG
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:225A
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Rectangular Button
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB:Right Angle
Vertical:-
Actuator Length:2.40mm
Right Angle:Side Actuated
Actuator Orientation:J Lead
Termination Style:7.30mm x 4.30mm
Outline:Non-Illuminated
Illumination:-
Illumination Type:-
Color:180gf
Illumination Voltage (Nominal):-
Other:Grounding Pin,,,
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)