Home All Products Switches Tactile SwitchesCTS Electrocomponents 224ADVAA
224ADVAA
5S-224ADVAA
224ADVAA
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:224A
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Standard
Mounting Type:Through Hole
Actuator Height off PCB:7.30mm
Vertical:-
Actuator Length:Top Actuated
Right Angle:PC Pin
Actuator Orientation:12.00mm x 12.00mm
Termination Style:Non-Illuminated
Outline:-
Illumination:-
Illumination Type:160gf
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Other:,,,
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)