Home All Products Switches Selector SwitchesOmron Automation and Safety A22W-2MG-6A-10
A22W-2MG-6A-10
5S-A22W-2MG-6A-10
A22W-2MG-6A-10
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A
Product Description
Series:A22W
Type:Standard
Circuit:SPST-NO
Number of Positions:2
Switch Function:Off-On
Current Rating:10A (AC)
Voltage Rating - AC:110V
Voltage Rating - DC:-
Illumination:Illuminated
Illumination Type:LED
Color:Green
Illumination Voltage (Nominal):6 VAC
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.30mm Dia