Home All Products Switches Selector SwitchesOmron Automation and Safety A165W-J2MR-24D-1
A165W-J2MR-24D-1
5S-A165W-J2MR-24D-1
A165W-J2MR-24D-1
SWITCH SELECT 2POS SPDT 5A 125V
Type:Standard
Circuit:SPDT
Number of Positions:2
Switch Function:On-On
Current Rating:5A (AC)
Voltage Rating - AC:3A (DC)
Voltage Rating - DC:125V
Illumination:30V
Illumination Type:Illuminated
Color:LED
Illumination Voltage (Nominal):Red
Mounting Type:24 VDC
Termination Style:Panel Mount
Panel Cutout Dimensions:Solder
Ingress Protection:Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Features:Circular - 16.00mm Dia