A165W-J2AG-24D-2
5S-A165W-J2AG-24D-2
A165W-J2AG-24D-2
SWITCH SELECT 2POS DPDT 5A 125V
| Type: | Standard |
| Circuit: | DPDT |
| Number of Positions: | 2 |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 3A (DC) |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Illumination: | 30V |
| Illumination Type: | Illuminated |
| Color: | LED |
| Illumination Voltage (Nominal): | Green |
| Mounting Type: | 24 VDC |
| Termination Style: | Panel Mount |
| Panel Cutout Dimensions: | Solder |
| Ingress Protection: | Quick Connect - 0.110 (2.8mm) |
| Features: | Circular - 16.00mm Dia |