Home All Products Switches Selector SwitchesOmron Automation and Safety A165W-A3AR-24D-2
A165W-A3AR-24D-2
5S-A165W-A3AR-24D-2
A165W-A3AR-24D-2
SWITCH SELECT 3POS DPDT 5A 125V
Product Description
Series:A165W
Type:Standard
Circuit:DPDT
Number of Positions:3
Switch Function:Mom-On-Mom
Current Rating:5A (AC)
Voltage Rating - AC:3A (DC)
Voltage Rating - DC:125V
Illumination:30V
Illumination Type:Illuminated
Color:LED
Illumination Voltage (Nominal):Red
Mounting Type:24 VDC
Termination Style:Panel Mount
Panel Cutout Dimensions:Solder
Ingress Protection:Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Features:Circular - 16.00mm Dia