MC12S1NCGD
5S-MC12S1NCGD
MC12S1NCGD
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 125V
Product Description
Series:M
Number of Positions:12
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP12T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:28V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:10.16mm