KC54A10.001NLS
5S-KC54A10.001NLS
KC54A10.001NLS
SWITCH ROTARY 2POS 350MA 125V
Product Description
| Series: | KC |
| Number of Positions: | 2 |
| Index Stops: | Fixed |
| Number of Decks: | 1 |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Circuit per Deck: | SPDT |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating: | 350mA (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Flatted (6.35mm Dia) |
| Actuator Length: | 10.00mm |
| Angle of Throw: | 90?????? |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Silver |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Features: | - |
| Other: | 18.50mm,,, |