Home All Products Switches Rotary SwitchesE-Switch KC52A9.501NPS
KC52A9.501NPS
5S-KC52A9.501NPS
KC52A9.501NPS
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Product Description
Series:KC
Number of Positions:12
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP12T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:350mA (AC)
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:9.50mm