KC52A13.002NPS
5S-KC52A13.002NPS
KC52A13.002NPS
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Product Description
| Series: | KC |
| Number of Positions: | 12 |
| Index Stops: | Fixed |
| Number of Decks: | 1 |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Circuit per Deck: | SP12T |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating: | 350mA (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Flatted (6.35mm Dia) |
| Actuator Length: | 13.00mm |