Home All Products Switches Rotary SwitchesE-Switch KC15A30.001NPS
KC15A30.001NPS
5S-KC15A30.001NPS
KC15A30.001NPS
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Product Description
Series:KC
Number of Positions:5
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP5T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:350mA (AC)
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:30.00mm