E2G0205S-15
5S-E2G0205S-15
E2G0205S-15
SWITCH ROTARY 5POS 500MA 115V
Product Description
| Series: | E2 |
| Number of Positions: | 5 |
| Index Stops: | Fixed |
| Number of Decks: | 1 |
| Number of Poles per Deck: | 2 |
| Circuit per Deck: | DP5T |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Current Rating: | 500mA (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 1.5A (DC) |
| Voltage Rating - DC: | 115V |
| Actuator Type: | 28V |
| Actuator Length: | Lever |
| Angle of Throw: | 16.27mm |