A12503RNCG
5S-A12503RNCG
A12503RNCG
SWITCH ROTARY 8POS 2.5A 125V
Product Description
| Series: | A |
| Number of Positions: | 8 |
| Index Stops: | Fixed |
| Number of Decks: | 1 |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Circuit per Deck: | SP8T |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating: | 2.5A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 350mA (DC) |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Actuator Type: | 125V |
| Actuator Length: | Flatted (6.35mm Dia) |
| Angle of Throw: | 9.53mm |