Home All Products Switches Rotary SwitchesGrayhill Inc. 77P36-01-1-10N
77P36-01-1-10N
5S-77P36-01-1-10N
77P36-01-1-10N
SWITCH ROTARY 10POS 50MA 115V
Product Description
Series:77
Number of Positions:10
Index Stops:Continuous
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP10T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:50mA (AC)
Voltage Rating - AC:200mA (DC)
Voltage Rating - DC:115V
Actuator Type:28V
Actuator Length:Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw:7.98mm
Contact Material:36??????
Contact Finish:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Mounting Type:Gold
Termination Style:Panel Mount
Features:Through Hole
Other:PC Pin,-,4.57mm,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • In stock
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 6 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line)
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 71-406647-06S
  • Amphenol
  • 6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Coupling Nut
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • TE Connectivity
  • 16 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 16 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line) Backshell
  • 14 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 6 (Power) Position Circular Connector Cap Housing Free Hanging (In-Line)
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 37 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell