Home All Products Switches Rotary SwitchesGrayhill Inc. 71CF30-1CR-1CR
71CF30-1CR-1CR
5S-71CF30-1CR-1CR
71CF30-1CR-1CR
SWITCH ROTARY 6POS 250MA 115V
Product Description
Series:71
Number of Positions:6
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:2
Circuit per Deck:DP6T
Contact Timing:Shorting (MBB)
Current Rating:250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115V
Voltage Rating - DC:30V
Actuator Type:Concentric (3.17mm Dia
Actuator Length:6.35mm Dia)
Angle of Throw:9.53mm
Contact Material:30??????
Contact Finish:Silver Alloy
Mounting Type:-
Termination Style:Panel Mount
Features:Through Hole
Other:Right Angle,PC Pin,-,35.94mm
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • In stock
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 6 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line)
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 71-406647-06S
  • Amphenol
  • 6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Coupling Nut
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • TE Connectivity
  • 16 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 16 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line) Backshell
  • 14 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 6 (Power) Position Circular Connector Cap Housing Free Hanging (In-Line)
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 37 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell