Home All Products Switches Rotary SwitchesGrayhill Inc. 71BF36-02-1-10N-F
71BF36-02-1-10N-F
5S-71BF36-02-1-10N-F
71BF36-02-1-10N-F
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Product Description
Series:71
Number of Positions:10
Index Stops:Fixed
Number of Decks:2
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP10T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115V
Voltage Rating - DC:30V
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Angle of Throw:36??????
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Through Hole
Features:Right Angle
Other:PC Pin,-,24.87mm,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • In stock
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 6 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line)
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 71-406647-06S
  • Amphenol
  • 6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Coupling Nut
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • TE Connectivity
  • 16 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 16 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line) Backshell
  • 14 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 6 (Power) Position Circular Connector Cap Housing Free Hanging (In-Line)
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 37 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell