56SP30-01-1-05S
5S-56SP30-01-1-05S
56SP30-01-1-05S
SWITCH ROTARY 5POS 200MA 115V
Product Description
| Series: | 56 |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Circuit per Deck: | SP5T |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Current Rating: | 200mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Actuator Type: | Flatted (3.17mm Dia) |
| Actuator Length: | 9.53mm |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut