56S36-01-1-10S-C
5S-56S36-01-1-10S-C
56S36-01-1-10S-C
SWITCH ROTARY 10POS 200MA 115V
| Number of Positions: | 10 |
| Index Stops: | Continuous |
| Circuit per Deck: | SP10T |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Current Rating: | 200mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Actuator Type: | Flatted (3.17mm Dia) |
| Actuator Length: | 9.53mm |
| Features: | Shaft and Panel Sealed |
| Other: | 12.19mm,,, |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut