Home All Products Switches Rotary SwitchesGrayhill Inc. 56P30-01-4-03S
56P30-01-4-03S
5S-56P30-01-4-03S
56P30-01-4-03S
SWITCH ROTARY 3POS 200MA 115V
Product Description
Series:56
Number of Positions:3
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:4
Circuit per Deck:4P3T
Contact Timing:Shorting (MBB)
Current Rating:200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115V
Voltage Rating - DC:30V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Angle of Throw:30??????
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Through Hole
Features:PC Pin
Other:-,9.58mm,,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
  • In stock
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut