56BSP30-01-1-12N-F
5S-56BSP30-01-1-12N-F
56BSP30-01-1-12N-F
SWITCH ROTARY 12POS 200MA 115V
Product Description
| Series: | 56 |
| Number of Positions: | 12 |
| Index Stops: | Fixed |
| Number of Decks: | 1 |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Circuit per Deck: | SP12T |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating: | 200mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Actuator Type: | Screwdriver Slot |
| Actuator Length: | 3.18mm |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut