Home All Products Switches Rotary SwitchesGrayhill Inc. 56BSD30-01-4-AJN
56BSD30-01-4-AJN
5S-56BSD30-01-4-AJN
56BSD30-01-4-AJN
SWITCH ROTARY 2-3POS 200MA 115V
Product Description
Series:56
Number of Positions:2 ~ 3
Index Stops:Adjustable
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:4
Circuit per Deck:4P3T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115V
Voltage Rating - DC:30V
Actuator Type:Screwdriver Slot
Actuator Length:3.18mm
Angle of Throw:30??????
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:Shaft and Panel Sealed
Other:12.19mm,,,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
  • In stock
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut