56BDP30-01-1-AJN
5S-56BDP30-01-1-AJN
56BDP30-01-1-AJN
SWITCH ROTARY 2-12POS 200MA 115V
Product Description
| Series: | 56 |
| Number of Positions: | 2 ~ 12 |
| Index Stops: | Adjustable |
| Number of Decks: | 1 |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Circuit per Deck: | SP12T |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating: | 200mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Actuator Type: | Screwdriver Slot |
| Actuator Length: | 3.18mm |
| Angle of Throw: | 30?????? |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Silver |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Through Hole |
| Features: | PC Pin |
| Other: | -,9.58mm,, |
Related special
- TE Connectivity AMP Connectors
- POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
- In stock
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut