412-10T3E
5S-412-10T3E
412-10T3E
SWITCH ROTARY 10POS 50A 300V
Product Description
Series:412
Number of Positions:10
Index Stops:Fixed
Number of Decks:3
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP10T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:50A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:20V
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:28.58mm
Angle of Throw:30??????
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Other:193.70mm,,,