Home All Products Switches Rotary SwitchesGrayhill Inc. 24P36-01-1-10N
24P36-01-1-10N
5S-24P36-01-1-10N
24P36-01-1-10N
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Product Description
Series:24
Number of Positions:10
Index Stops:Continuous
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP10T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating:1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115V
Voltage Rating - DC:28V
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:7.92mm
Angle of Throw:36??????
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Through Hole
Features:PC Pin
Other:-,17.45mm,,
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)