19101-10UL
5S-19101-10UL
19101-10UL
SWITCH ROTARY 10POS 15A 120V
Product Description
| Series: | 19 |
| Number of Positions: | 10 |
| Index Stops: | Fixed |
| Number of Decks: | 1 |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Circuit per Deck: | SP10T |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating: | 15A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 1A (DC) |
| Voltage Rating - DC: | 120V |
| Actuator Type: | 120V |
| Actuator Length: | Flatted (6.35mm Dia) |
| Angle of Throw: | 12.70mm |
| Contact Material: | 30?????? |
| Contact Finish: | Silver Alloy |
| Mounting Type: | - |
| Termination Style: | Panel Mount |
| Features: | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |
| Other: | -,24.13mm,, |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors