W12D20001-AZZ00-000
5S-W12D20001-AZZ00-000
W12D20001-AZZ00-000
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 12V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | W |
| Circuit: | SPST-NO |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Current Rating: | 10A (DC) |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Actuator Type: | Concave (Curved) |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Illumination Type: | - |
| Color: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | Panel Mount |
| Mounting Type: | Snap-In |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.110 (2.8mm) |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight |
| Features: | Waterproof |
| Panel Cutout Dimensions: | Sealed - Fully |
| Other: | Rectangular - 36.83mm x 21.08mm,,, |