V151B10B-AEB00-000
5S-V151B10B-AEB00-000
V151B10B-AEB00-000
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | V |
| Circuit: | SPST |
| Switch Function: | On-Off |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Convex (Reverse V) - Illuminated |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Illumination Type: | Neon |
| Color: | Amber |
| Illumination Voltage (Nominal): | 125 VAC |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Snap-In |
| Ingress Protection: | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |
| Features: | IP66/68 - Dust Tight |
| Panel Cutout Dimensions: | Water Resistant |
| Other: | Waterproof,-,Rectangular - 36.83mm x 21.08mm, |