U28J61W3GE22
5S-U28J61W3GE22
U28J61W3GE22
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Switch Function:On-Mom
Current Rating:5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120V
Voltage Rating - DC:28V
Actuator Type:Paddle
Mounting Type:Snap-In
Termination Style:Wire Wrap
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 15.24mm x 12.70mm