U28J16ZGE22
5S-U28J16ZGE22
U28J16ZGE22
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Switch Function:On-Mom
Current Rating:5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120V
Voltage Rating - DC:28V
Actuator Type:Concave (Standard V)
Mounting Type:Snap-In
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 20.32mm x 12.70mm