U15J91Z3QE22
5S-U15J91Z3QE22
U15J91Z3QE22
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:7000
Circuit:SPDT
Switch Function:Mom-Off-Mom
Current Rating:5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120V
Voltage Rating - DC:28V
Actuator Type:Paddle
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type:-
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):Panel Mount
Mounting Type:Snap-In
Termination Style:Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 15.24mm x 12.70mm