Home All Products Switches Rocker SwitchesE-Switch RB242D1000-125
RB242D1000-125
5S-RB242D1000-125
RB242D1000-125
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:RB2
Circuit:Active
Switch Function:DPST
Current Rating:On-Off
Voltage Rating - AC:20A (AC)
Voltage Rating - DC:125V
Actuator Type:-
Color - Actuator/Cap:Concave (Curved) - Illuminated
Actuator Marking:Amber
Illumination Type:No Marking
Color:Incandescent
Illumination Voltage (Nominal):Amber
Mounting Type:24 VDC
Termination Style:Panel Mount
Ingress Protection:Snap-In
Features:Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions:-
Other:-,Rectangular - 30.00mm x 22.00mm,,